Wpływ rówieśników na dziecko

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Przebywanie dziecka w przedszkolu lub żłobku to niezwykle istotny czas dla jego rozwoju, nawiązywania nowych znajomości, jak również uczenia się pracy zespołowej. Znaczącą rolę mają tutaj rówieśnicy. Już od drugiego roku życia dziecko wyraża chęć przebywania z innymi dziećmi. Postaramy się przybliżyć Wam istotę i wpływ tego zjawiska na wasze dziecko. Ważnych jest kilka czynników:

 1. Akceptacja i przynależność

  Zdecydowana większość, jak nie każdy z nas czuję potrzebę akceptacji przez społeczeństwo i samego siebie. Ten proces tworzenia i wpajania tych wartości u dzieci rozpoczynają rodzice, jednak w czasie dorastania, bardziej zaczynają odczuwać potrzebę przynależności do grupy. W spełnieniu tej potrzeby przychodzi z pomocą żłobek, przedszkole lub inne zajęcia grupowe dla dzieci, gdzie dziecko musi odnaleźć się w większej grupie. Adaptacja wśród rówieśników już od najmłodszych lat może mieć korzystny wpływ na pewność siebie dziecka w przyszłości.

 2. Rozwój i nowe perspektywy

  Bezpośredni kontakt z innymi dziećmi to nowe możliwości i inspiracje. Każdy człowiek jest nieco inny, nie ważne czy jest to dziecko czy dorosły. W żłobku, przedszkolu lub na innych grupowych zajęciach dziecko ma możliwość nauczenia się nowych wzorców zachowań i wyrabiania sobie opinii na ich temat. Dziecko w ten sposób zaczyna się usamodzielniać, uczy się reagować na dane sytuacje w których rodzica  nie ma obok. Przebywając w grupie, dziecko uczy się nowych ról społecznych.

 3. Odkrywanie siebie

  Dzięki poznaniu różnych ról społecznych, dziecko ma szansę na odkrycie samego siebie. Poznać swoje mocne i słabe strony, dodatkowo uczy się własnych reakcji na różne zaistniałe sytuacje. Poprzez to jednocześnie ma możliwość zrobić pierwszy krok i zainteresować się nowymi rzeczami, odnaleźć swój talent, zainteresowania. Kontakt, rozmowa, spory z rówieśnikami są w stanie wypracować, nauczyć dziecko jak reagować w trudnych sytuacjach. Dodatkowo pierwsze sukcesy są pomocne w budowaniu ambicji i chęci samorozwoju.

 4. Kreatywność

  Kreatywność w domu zdecydowanie różni się od tej w żłobku, przedszkolu czy na zajęciach grupowych. Jak wiadomo każdy chce dla swojej pociechy jak najlepiej. W domu rodzice są zachwyceni jej każdą pracą, czynem. Jednak w grupie dziecko musi postarać się, aby jego działania zostały dostrzeżone. Przyczynia się to do bardziej kreatywnego myślenia, tworzenia. Wiadomo też, że w grupie dzieci często wymieniają się swoimi pomysłami, nakręcają siebie wzajemnie do tworzenia coraz to bardziej wymyślnych, nowych zabaw, prac plastycznych, opowiadań. Wspólne bawienie się pochłania i napędza machinę kreatywnych myśli.

 5. Umiejętność współpracy

  Współpraca z innymi ludźmi pozwala na przyzwyczajenie się do kooperacji i integracji z grupą. Zwracając uwagę na to, że każde dziecko jest inne, nauczenie się współdziałania z rówieśnikami w żłobku, przedszkolu lub zajęciach grupowych może zając mniej lub więcej czasu. Dziecko musi opanować pewne zachowania, które funkcjonują w społeczeństwie np. dzielenie się, uwzględnianie opinii innych, odpowiednie zachowanie w stosunku do sytuacji. Rozwijanie tych umiejętności w okresie wczesnoszkolnym i przedszkolnym przydatne jest na dalszych etapach edukacji i rozwoju.

Jednak co w sytuacji, kiedy nasze dziecko nie jest akceptowane przez rówieśników? Z pewnością należy bliżej przyjrzeć się powodom jej wystąpienia. U starszych dzieci wiele wniosków można wyciągnąć już z samej rozmowy z nimi. W takich okolicznościach dopilnujmy, aby budować poczucie bezpieczeństwa i umacniać poczucie wartości. Dużo łatwiej o akceptację innych, jeśli w grę wchodzą podobieństwa pomiędzy ludźmi. Możemy pomóc dziecku podpowiadając, gdzie szukać takich podobieństw. Cenne jest również czytanie książek o przyjaźni, kontaktach międzyludzkich. Jeśli potrafi czytać możemy zachęcić je do samodzielnego czytania. Pozwoli mu to zrozumieć i nauczyć się czym jest przyjaźń i akceptacja. Dzięki temu pomożemy i ułatwimy mu zawieranie i utrzymywanie relacji grupowych.

Dane teleadresowe

Przedszkole Kubuś i Przyjaciele
ul. Wąska 1, 19-400 Olecko
Telefon: 87 523 03 83

Napisz do nas

Witaj!

Napisz do nas lub zadzwoń wciskając poniższy przycisk. Odpowiemy najszybciej, jak to będzie możliwe.

Napisz do nas

Dołącz do nas

Wypełnij niniejszy formularz i dołącz do naszego portalu społecznościowego Workplace by Facebook.