Każdy z rodziców przechodzi przez ten etap w życiu swoim i dziecka. Jest to przełomowa chwila, w której Twoja pociecha pozna nowe otoczenie, ludzi i sytuacje do których będzie musiała się przyzwyczaić.Jak przygotować się do tego nowego fragmentu życia? Jak ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu?
„Początki bywają trudne” , jednak nigdy nie warto się poddawać
Zdecydowana większość dzieci – mniej lub bardziej – przeżywa rozłąkę ze swoimi rodzicami. Dorośli również tak mają. Konieczność oddania swojej pociechy pod opiekę obcej osoby w nieznane miejsce, wywołuje różne emocje. Warto przygotować się na to, że obie strony mogą mieć na początku z tym trudność, problem. Dziecko może być zaniepokojone faktem pozostawienia go samego, bez rodziców obok, w zupełnie nowym i obcym mu miejscu. Na początku nie zdaje sobie sprawy z tego, że w przedszkolu jest dużo nowych kolegów i koleżanek, zabaw, zabawek oraz różnych zajęć. Natomiast rodzice będą rozmyślać nad tym, co czeka ich pociechę w nowej placówce. Zastanawiać się, co może wydarzyć się tam pod ich nieobecność. Zamartwiać się, że pani przedszkolanka nie k będzie w stanie zaopiekować się ich dzieckiem tak dobrze, jak oni sami. Wszystko sprowadza się do tego, że jedna jak i druga strona będzie miała mieszane uczucia co do tego miejsca.
Dlatego też, ważne jest aby oswoić się myślami, zaistniałą sytuacją. Zwróć uwagę na to, że dziecko wyczuwa Twoje emocje. Jeżeli są one negatywne, to również będzie nastawione negatywnie. “Skoro mama się tak bardzo stresuje tym, że rozpoczynam swoją przygodę w przedszkolu, to ja też powinienem” – instynktownie pomyśli dziecko. W towarzystwie swojej pociechy bądź pewny tego, że podjąłeś właściwą decyzję. Postaraj się pozytywnie nastrajać dziecko do nowej sytuacji. Opowiadaj jak fajnie może być w przedszkolu, ile nowych rzeczy jest w stanie się tam nauczyć. Wytłumacz też dlaczego tam idzie, że nie jest to żadna kara itp. Możesz czytać mu książeczki, które opowiadają o adaptacji w przedszkolu np. „ Feluś i Gucio idą do przedszkola”. Jest to historia małego chłopca i jego pluszowego przyjaciela, która ukazuje wszelkie aspekty życia w przedszkolu – od przygotowań w domu do rozłąki z rodzicem. Pokazuje jak radzić sobie z emocjami i trudnymi sytuacjami.
Przed rozpoczęciem przygody w przedszkolu
Jak poprawnie rozpocząć przygotowania adaptacyjne jeszcze zanim dziecko po raz pierwszy przestąpi próg przedszkola?
- Będąc na wspólnym spacerze przechadzajcie się w okolicach przyszłej placówki. Mijajcie ją dość często. Opowiadaj wtedy dziecku, ile interesujących i fascynujących rzeczy już niedługo będzie tam robić. Pozna dużo nowych rówieśników, z którymi będzie się świetnie bawić.
- Postaraj się o to, aby Twoje dziecko poczuło, że bycie przedszkolakiem to coś niezwykłego, magicznego. Spraw by było dumne, że zaczyna ten etap w swoim życiu.
- Zainteresuj je swoimi wspomnieniami. Opowiedz jak Ty czułeś się idąc pierwszy raz do przedszkola, jak przygotowywali Cię do tego twoi rodzice itp. Wzbudź w nim pozytywne emocje!
- Unikaj straszenia dziecka przedszkolem. Nie używaj zwrotów tj. „jeśli nie będziesz potrafił tego zrobić, to w przedszkolu dzieci się będą z Ciebie śmiały”.
- Sprawdź czy tej placówce są dni adaptacyjne. Ma to na celu, oswojenie dziecka, jeszcze przed rozpoczęciem przygody, z miejscem do którego będzie codziennie uczęszczać. Zazwyczaj w takie dni przychodzi się do przedszkola na kilka godzin.
Pierwszy dzień przedszkolaka
Jest kilka istotnych spraw o których warto wspomnieć. Ważne jest, aby nie popełnić tych błędów pierwszego dnia.
- Tego dnia z pewnością będzie wiele emocji. Jednak pamiętaj, aby im nie ulegać i nie płakać. Bądź pozytywny, Twoje nastawienie ma również wpływ na dziecko. A jeśli spostrzeże, że płaczem jest w stanie wymusić na Tobie dłuższe spędzenie czasu w szatni, zabranie go szybciej do domu, odzwyczajenie od tego będzie dużo trudniejsze.
- Daj poczucie bezpieczeństwa, spokoju i miłości. Ten dzień to czas, w którym potrzebuje deklaracji miłości i akceptacji jeszcze bardziej niż zwykle. Pochwal je, że jest odważne, dzielne i trzymasz za nie kciuki. Zapewnij je, że na pewno da sobie radę.
- Poinformuj dziecko kiedy je odbierasz i dotrzymaj słowa. Gdy Twoja pociecha będzie widziała, że spełniasz daną mu obietnicę, zyska większą pewność siebie w tej sytuacji.
Pamiętaj o tym, że płacz jest naturalną reakcją dziecka. Czyni tak, gdy coś je boli, smuci, chce zwrócić na siebie uwagę lub uzyskać jakiś efekt. W momencie odprowadzania go do przedszkola ma nadzieję zatrzymać swoją mamę, testując jej wytrzymałość łzami bądź krzykiem. Jednak, gdy wejdzie do sali z pozostałymi dziećmi, prawdopodobnie po paru minutach jego uwaga skupi się na zabawkach, rówieśnikach, posiłkach czy zajęciach organizowanych przez nauczycielki. Z dnia na dzień będzie co raz lepiej, dziecko przyzwyczai się do tej sytuacji.
Jeśli masz taką możliwość możesz pierwszego dnia zabrać dziecko szybciej. Gdy je odbierasz zawsze je przytul, spytaj jak minął dzień, spraw by poczuło się ważne, że myślałeś o nim cały dzień i cieszysz się z tego, że jesteście już razem.