W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć temat korzystania przez dziecko z telefonu i komputera. A w szczególności przedstawić kilka rad dla osób, które chciałby odciągnąć swoją pociechę od urządzeń elektronicznych.
Czy zdarzyło się kiedyś tak, że nie byłeś w stanie odwrócić uwagi dziecka od komputera, telefonu? W dzisiejszych czasach jest to dość poważny problem. Poniżej przedstawiamy kilka rad, które mogą okazać się pomocne w wyżej przedstawionej sytuacji.
Co jest powodem tego, że nasze pociechy sięgają po gry komputerowe?
Gry to bodziec wpływający na emocje. Jest to również sposób na nudę, odstresowanie się po szkole, bądź kontakt ze znajomymi (wypełnienie luki w życiu społecznym). W internetowym świecie łatwiej jest znaleźć „przyjaciół”, akceptację rówieśników, bratnią duszę. Innym dość prostym powodem jest dobra zabawa. Świadom tego jest każdy, kto chociaż raz w życiu miał jakąś swoją ulubioną grę.
Smartfon i komputer to nie niania Twojego dziecka, ani przepis na „święty spokój”
Jest to jak najbardziej zrozumiałe i oczywiste, że czasem każdy z nas jest po prostu zmęczony. Mając na głowie liczne obowiązki związane z pracą zawodową, domem itd. ciężko być cały czas na pełnych obrotach. Organizm się buntuje i wymaga od nas zwolnienia tempa i odpoczynku. Jednak nie można zapominać o tym, że Twoje dziecko potrzebuje uwagi codziennie. Zdecydowanie prościej jest ją odwrócić za pomocą gry na telefonie, Xboxie, komputerze, ale w ten sposób budujemy nawyk zastępowania uwagi rodzica elektroniką. Oczywiście, czasem nie jesteśmy w stanie dać jej w 100%, jednak pamiętajmy, że nasz czas jest bezcenną rzeczą, jaką możemy podarować dla swojej pociechy.
Na początek odłóż własny telefon
My jako rodzice jesteśmy autorytetem, wzorem dla naszych dzieci. Dlatego też, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak często sami sięgamy po telefon. Jasne jest, że za pomocą smartphone’a (smartfona) jesteśmy w stanie kontrolować naszą pracę, robić zamówienia, zakupy domowe, utrzymywać relacje koleżeńskie i rodzinne. Jednak pamiętajmy o tym, że dzieci naśladują swoich rodziców. Jeżeli Twoja pociecha na okrągło widzi Cię z telefonem, tabletem lub przed komputerem, jest to dla niej sygnał, że to naturalny sposób spędzania czasu. Rzecz jasna nie chodzi tu o całkowitą rezygnację z korzystania przy dziecku z urządzeń elektronicznych. Należy bowiem upewnić się, ze czas który spędzacie razem, jest zarezerwowany tylko dla was. Najlepiej odłożyć telefon do innego pomieszczenia i ustalić z dzieckiem zasady np. „pójdę odebrać telefon/sprawdzić kto dzwonił, dopiero gdy zadzwoni po raz trzeci”. Ma to wpływ na odbiór spędzanego wspólnie czasu przez dziecko, dzięki temu jest świadome tego, że poświęcamy mu 100% naszej uwagi.
Rozmowa jest bardzo ważna
Naszym zdaniem jest ona podstawą każdej relacji. Zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Powinniśmy podejść do niej racjonalnie i na partnerskich zasadach. Należy wziąć pod uwagę ton i sposób wypowiedzi. Należy wysłuchać opinii dziecka oraz udzielić mu odpowiednich i wyczerpujących informacji. Nie zbywaj swojej pociechy, kiedy zacznie zadawać pytania odnoszące się do niebezpieczeństw jakie mogą ją spotkać w intrenecie. Uświadom na co powinno uważać i zwracać szczególną uwagę, jakie zachowania osób trzecich w sieci są nieprawidłowe i niepokojące – o których powinno Cię poinformować. Wytłumacz, dlaczego kontrolujesz czas spędzany przy komputerze lub telefonie. Jeśli będziesz swobodnie rozmawiać ze swoim dzieckiem o plusach i minusach korzystania z Internetu, telefonu czy komputera, o zagrożeniach i innych czynnikach jakie mogą wpływać na jego rozwój – pozytywnie lub negatywnie. W ten sposób możesz wyrobić zaufanie, dzięki któremu Twoja pociecha sama będzie chciała rozmawiać o tym co robi lub w jakie gry gra.
Co oprócz telefonu, gier komputerowych czy konsoli?
Z pewnością są to łatwe sposoby na spędzanie wolnego czasu. Jeżeli nie chcesz, by Twoja pociecha poświęcała temu swoją całą uwagę, zachęć ją do innych aktywności. Postaraj się znaleźć hobby, coś co polubi robić w wolnej chwili. Może będzie to pasja do czytania książek lub jakiegoś sportu. Ewentualnie wspólne gotowanie lub opieka nad domowym zwierzakiem. Zwróć szczególną uwagę na cechy tych zajęć, których gry czy inne sprzęty elektroniczne nie są w stanie zastąpić – np. dzięki uprawianiu sportu wydzielają się endorfiny. Tu równie ważna jest rada poprzednia, czyli rozmowa. Postaraj się dowiedzieć, co interesuje Twojego dziecko – woli zajęcia grupowe czy indywidualne, muzyka czy śpiew, a może lubi coś z większą dozą adrenaliny, gra w bijatyki, strzelanki? Wtedy warto zapisać je np. na karate, ju-jitsu, boks lub jakiekolwiek inne sztuki walki, które mu się spodobają i wyzwolą podobne emocje co gra oraz zaangażują do ruchu.
Pozwól być dzieckiem i czerpać z tego radość
Wiele prawdy jest w powiedzeniu, że “brudne dziecko to szczęśliwe dziecko”. Daj mu możliwość poznawać świat wszystkimi zmysłami! I towarzysz mu w tym. Spacerujcie, wybierzcie się na wycieczkę rowerową, grajcie w gry planszowe, urządzajcie sobie pikniki w parku, skaczcie po kałużach i dobrze się przy tym bawcie.
Zaraź dziecko zabawami ze swojego dzieciństwa
Ty również kiedyś byłeś dzieckiem i z pewnością masz jakieś ulubione zabawy z dzieciństwa. W ganianego, ciuciubabka, podchody, gry terenowe – nie zapominaj o nich! Spróbuj pokazać mu świat zabawy oczami siebie z przeszłości. Daj się ponieść fantazji i baw się razem z nim.